Sumarizácia prvého polroka 2023
Po uplynutí letných prázdnin sa opäť venujeme sumarizácií prvého polroka 2023. Na úvod sa pozrieme na všetky dôležité aktivity a výsledky, ktoré sme dosiahli v rámci projektu Zodpovedné verejné obstarávanie počas prvých šiestich mesiacov roku 2023.
V rámci nášho projektu, sme vo februári zorganizovali workshop "O zodpovednom verejnom obstarávaní". Hlavným záujmom tohto stretnutia s verejnými obstarávateľmi bolo zdôraznenie využitia MEAT kritérií a zlepšovanie kvality verejného obstarávania na Slovensku. O samotných MEAT kritériách diskutovali renomovaní odborníci z oblasti slovenskej praxe, vrátane Branislava Hudeca, Michala Garaja a Róberta Kramára, ktorí rozprúdili živú diskusiu o samotnej podstate kvality a otázke, či povinné používanie kvalitatívnych kritérií je tá správna cesta. Okrem toho sme mali tú česť privítať aj hosťov zo zahraničia ako napr. Matthieua Cahena a Paula Maginu z OECD, Markusa Theinera z Rakúskej BBG a Mateusza Posieczeka z Poľského Úradu pre verejné obstarávanie. Títo hostia priniesli nový impulz a pozitívny pohľad na kvalitatívne kritériá, predstavujúc pritom príklady úspešnej implementácie z iných krajín. Týmto nám ukázali, že ide o dosiahnuteľný cieľ a naša snaha ma teraz jasnejšie smerovanie. Videozáznam z workshop si môžete pozrieť TU.
Začiatkom jari sme uskutočnili tri školenia s témou „Príklady z praxe v oblasti MEAT kritérií“ a ďalšie dve určené pre Začiatočníkov v téme MEAT kritérií. Školenia zaznamenali úspech vzhľadom na počet účastníkov, keď sa ich celkovo zúčastnilo viac ako 170. Keďže v rámci školení bolo položených množstvo zaujímavých otázok, pripravili sme dokument pod názvom „Otázky a odpovede zo školení k MEAT kritériám“. V rámci zorganizovaných školení sme uskutočnili ďalšie školenie začiatkom leta na tému „Príklady z praxe v oblasti MEAT kritérií, v ktorých sme obstarávateľským subjektom prostredníctvom príkladov z praxe priblížili využívania MEAT kritérií vo verejnom obstarávaní. Zároveň sme upozornili na procesy a postupy, ktoré v dohľadovej činnosti úrad vyhodnotil ako nesúladné so zákonom o verejnom obstarávaní, s cieľom predchádzať chybám v procese verejného obstarávania. Školení sa celkovo zúčastnilo 47 účastníkov. Zverejnené prezentácie k našim školeniam nájdete TU.
V spolupráci s našim projektovým partnerom OECD sme vypracovali metodiku pod názvom „Ako využiť zistenia prípravných trhových konzultácií pri navrhovaní efektívnych MEAT kritérií.“ Cieľom tejto metodiky je zdôrazniť význam prípravných trhových konzultácií ako užitočného nástroja, pri tvorbe kritérií na vyhodnotenie ponúk. V dokumente nájdete rady a odporúčania o tom, ako sa zapojiť do trhu, ako zdokumentovať poznatky z prípravných trhových konzultácií, ako využiť získané informácie pri stanovovaní MEAT kritérií a mnoho ďalších užitočných informácii.
V tomto roku máme v pláne vydať zopár ďalších dokumentov. V spolupráci s našim projektovým partnerom OECD pripravujeme metodiku k sekundárnym politikám. Naplánovaná je taktiež metodika k príkladom MEAT kritérií, krokový manuál k prípravným trhovým konzultáciám a krokový manuál pri obstarávaní cyklotrás.
Veríme, že tieto dokumenty budú pre Vás prínosné a pomôžu Vám pri Vašich aktivitách. Ďakujeme za dôveru a podporu!